V každém sportu existuje několik druhů tréninků – kondiční, technický, taktický a mentální, který oproti předchozím bývá občas v pozadí. Sportovní psychologie, jak už název napovídá, se zabývá tréninkem mentálních dovedností sportovců všech věkových kategorií a disciplín. Ať už jste profesionální sportovec, trenér dětí či rodič dospívajícího atleta, každý si může najít něco, v čem mu sportovní psychologie může pomoci.
Sportovní psychologie tu není jen pro profesionální atlety, kteří sbírají medaile na Olympijských hrách. Je tu i pro ty, kteří se chtějí zlepšit a sport si užívat. Stejně tak je tu pro rodiče, kteří chtějí motivovat své děti, aby je sport primárně bavil a aby u něj vydržely.
Cílem sportovní psychologie je tedy rozvíjení mentálních dovedností, které má přesah i mimo danou sportovní disciplínu a budování zdravého vztahu ke sportu.
Mezi základní výhody sportovní psychologie patří:
zlepšení koncentrace
nalezení správné motivace
budování sebevědomí
rozvíjení dovedností vyrovnávat se s nezdary
hledání optimální “zóny” intenzity
posilování soudržnosti týmu, nácvik komunikace v týmu
správné stanovení cílů a následná práce s motivací
Sportovní psychologie je mladý obor, kterému se v poslední době dostává velké pozornosti
Spolupráce se sportovním psychologem je ve většině případů dlouhodobá záležitost. Na začátku se pomocí rozhovorů a pozorování stanoví, na co je třeba se zaměřit a poté se pomocí kombinace různých metod dosahuje zlepšení v daných oblastech. Průběžně se vyhodnocuje pokrok a případně se plán upravuje dle individuálních potřeb.
Sportovní psychologie je obor relativně mladý, nicméně v poslední době se mu dostává velké pozornosti ať už na akademické půdě, ale i v povědomí veřejnosti. Poznatky ze sportovní psychologie se tak dostávají i mimo sportovní sféru do managementu, armády nebo školství.