© All rights reserved. Powered by VLThemes.

Jak může spolupráce se sportovním psychologem zlepšit výkon a nejen to?

V dnešní době je tlak na výkon ve sportu opravdu vysoký. Svoji zásluhu na tom mají i média. Pokud se daří, pějí se na sportovce ódy, je o něj velký zájem, všichni chtějí být jako on/ona. Stačí však jeden neúspěch a sportovec hned sklidí nálož nenávistných komentářů, zejména na sociálních sítích.

Společnost vytvořila prostředí, kde se uznání sportovec dočká jen při velkém úspěchu. Máme tak pocit, že nejdůležitější věcí je vyhrávat.

Ano, vyhrávat je skvělé a pokud nemáme touhu vyhrávat a být nejlepší, je těžké se dlouhodobě udržet ve vrcholovém sportu. To je však jen špička ledovce. Velice malá špička obrovského ledovce. Výhra totiž není vše a nikdy by neměla zastínit zdraví, ať už mentální, nebo fyzické. Zároveň by nikdy neměla být víc než touha zlepšovat se, být sám sobě vlastním soupeřem, s kterým se porovnáváme. Neměla by ani být víc než to, že se vždy snažíme o maximum, které jsme v daný moment schopni předvést.

Je potřeba si uvědomit, že sportovci jsou v první řadě hlavně lidé. Lidé, kteří mají pocity a emoce jako kdokoliv jiný.

Pokud se tedy vy jako sportovec rozhodnete přijít ke mně, sportovnímu psychologovi, budeme řešit samozřejmě sport. Kromě sportu však se však budeme bavit i o tom, jak se máte v běžném životě. Promluvíme si o škole, o práci, o vztazích, o rodině. Všechno dohromady totiž utváří obraz stavu vaší psychiky. To, s čím bojujete ve sportu, může mít často původ v úplně jiných oblastech života. Není tomu tak samozřejmě vždy. Někdy potřebujete probrat opravdu jen sport a zjistit, jak můžete posunout váš výkon ještě o úroveň výše.

Průběh sezení a metody, které používáme ke zlepšení, se mění v závislosti na tom, s jakým tématem přicházíte. Pokud vás trápí ztráta motivace, budeme pátrat po tom, kdy se tak stalo a co to způsobilo. Budeme se bavit o vnitřní a vnější motivaci, zda jste si vědomi obou a zda obě máte. Pokud zjistíme, že motivace nefunguje, budeme se bavit o tom, jak ji zlepšit, nastavíme si správné cíle a půjdeme po malých postupných krůčcích.

Budeme se zabývat i vašimi emocemi a pocity. Emoce jsou základem všeho. Udávají nám, jak se cítíme v tom, co zrovna děláme. Pokud tedy budete smutní, v nějaké nepohodě nebo budete trpět až úzkostmi, budeme pracovat primárně s vašimi pocity. Budeme pátrat po tom, proč se tak cítíte a co by se dalo změnit, abyste se cítili lépe. V tomto případě budeme nejvíce pracovat s vaším podvědomím, které má obrovskou sílu a dokáže vás dovést k řešení situace.

Témata, která spolu budeme řešit, jsou neomezená. Můžeme se dotknout témat sportovních, jako je motivace, nervozita před zápasem, stres, nesoustředěnost, psychická odolnost nebo sebedůvěra. Co se týče témat osobních, můžeme se bavit   o čemkoliv, co vás v životě trápí. Vše se odvíjí od vašich emocí. Můžete z různých důvodů cítit vztek, frustraci, strach nebo třeba nejistotu ze situace, ve které se nacházíte. Vše spolu podrobně probereme.

Někdy může pomoct pouhé jedno sezení. Z praxe ale vím, že se se sportovci většinou potkávám vícekrát. Ze začátku se potkáváme častěji. Když se naučíte se svými pocity pracovat, frekvence se postupně snižuje. V ideálním případě, kdy je spolupráce úspěšná, se vídáme už jen v období soutěžních vrcholů, nebo dokonce vůbec.

Během sezení není žádné téma tabu, stejně tak jako nic není maličkost. Nebudu vás hodnotit ani soudit. Jsem tu jen a jen pro vás. Jsem tu proto, abych naslouchala vašim pocitům, tomu, co vás trápí a pomohla vám nalézt cestu, na které vám bude lépe než na té, po které kráčíte teď.

Sdílej